E OFICIAL! De luni, Școlile și Grădinițele cu 60% personal vaccinat se deschid fizic. Află cât are Școala ȘCHEIA. - Comuna Scheia - Informații utile

Cultură

Luni se deschid fizic școlile și grădinițele de stat și private cu cel puțin 60% dintre angajați vaccinați, fără să mai conteze rata de infectare din localitate. Ministrul Educației a declarat că rata de infectare din localitate nu este luată în calcul încă de la 1 octombrie

„Singurul criteriu care se adaugă în ordinul comun Educație-Sănătate este rata de vaccinare în școală. Decuplarea funcționării școlilor de rata de incidență din localitate s-a făcut la 1 octombrie, prin ordinul comun 5338/1 oct. 2021″, a declarat Sorin Cîmpeanu.În total, 54% din școli aveau săptămâna trecută, vineri, 29 octombrie, o rată de vaccinare de cel puțin 60% în rândul personalului, a mai precizat Ministrul Învățămîntului.

Conform surselor noastre rata de vaccinare a cadrelor didactice din Comuna Șcheia este de aproximativ 40% în acest moment, ceea ce din păcate face ca învățământul să fie reluat în format On-line. Se caută soluții pentru revenirea la normalitate în condiții de siguranța dar o informare oficială va fi făcuta doar de persoanele responsabile.

www.comunascheia.ro